Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Jak vybrat invalidní vozík
Jak vybrat invalidní vozík

Při výběru typu mechanického invalidního vozíku je dobré se zaměřit na požadavky, které máme na jeho používání.

Nejdůležitější parametry, na které bychom se při výběru vhodného typu mechanického invalidního vozíku zaměřit, jsou:

a) Hmotnost uživatele= nosnost vozíku

b) Šířka sedáku (vzdálenost mezi postranicemi) - vzdálenost mezi kyčlí pacienta a postranici by měla být cca.1-2 cm z každé strany. Orientačně můžeme změřit pomoci dlaní rukou. Pokud vybereme užší sedák s menší mezerou, bude vozík nepohodlný. Naopak při volbě příliš široké sedačky bude invalidní vozík hůře ovladatelný, zbytečně široký (problém s průjezdem mezi zárubněmi apod.) a také zbytečně těžký (horší manipulace).

Další důležité rozměry najdete na obrázku níže, nic méně šířka sedáku (ŠS) je ten nejdůležitější rozměr pro výběr mechanického invalidního vozíku. Řadu dalších roměrů, jako např. délka stupaček (VS), lze u vozíku nastavit.

c) Hmotnost vozíku - čím těžší invalidní vozík, tím horší je manipulace s ním, zejména pokud plánujeme převozy vozíku v osobním automobilu. Lehčí - odlehčené vozíky jsou vyrobené z duralových slitin.

f) Rychlospojka = možnost rychlé demontáže kol - důležité, pokud plánujeme invalidní vozík převážet v osobním automobilu. Zadní kola se lehce sundají pouhým stiskem na osku kola, což trva vteřinu a není k tomu potřeba žádné nářadí. Opětovná montáž se provede pouhým nasunutím kola na osku (k aretaci dojde automaticky).

g) Možnost složení vozíku je také důležitým parametrem, pokud chcete vozík převážet autem. Složením vozíku, který zrovna nepoužíváte, šetříte také místo v bytě. Šířka složeného vozíku je zhruba 30 cm. Veškeré námi prodávané invalidní vozíky mají skládací rám.

h) Pneumatická anebo plná kola. Plná kola jsou bezúdržbová - nemusí se hustit a nehrozí proíchnutí duše. Komfort jízdy je ovšem o něco horší, zejména na hrbolatém povrchu, kdy tyto kola nepruží stejně dobře jako pneumatická (nafukovací). Je tedy znovu důležité, kde a kým bude vozík používán. Pokud se bude jednat hlavně o použití v interiéru, anebo bude vozík používán jen ke krátkým přesunům, pak jsou plná kola vhodná. Jestli ale pacient tráví na vozíku dlouhé hodiny a vyjíždí do terénu, budou komfortnější běžná pneumatická kola.

ch) Polohovací vozíky jsou vhodné pro pacienty, kteří mají problémy z udržením rovnováhy v sedě, anebo vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, je vhodnější poloha v pololeže, resp. úplně ve vodorovné poloze.


Dále může být invalidní vozík vybaven dalším příslušenstvím, jako například:

brzdou pro doprovod - vhodné pro pacienty, kteří nejsou vzhledem ke zdravotnímu postížení schopni vozík ovládat sami

stabilizačními kolečky proti překlopení vozíku dozadu

úhlově nastavitelnými stupačkami (provedení ELR) - umožňují posed se zvednutou nohou v libovolném úhlu

Z naší nabídky invalidních vozíku si učitě vyberte takový vozík, který bude splňovat Vaše požadavky. Nabídku mechanických invalidních vozíků naleznete ZDE



Pro určení správných rozměrů vozíku je možno orientačně použít tyto údaje – viz obrázek:

ŠÍŘKA SEDU (ŠS) - vzdálenost mezi dvěma postranicemi Pacient by měl mít od postranic z každé strany ještě alespoň  cca.1-2 cm mezeru. Orientačně můžeme změřit pomocí dlaní rukou.

HLOUBKA SEDU(HS) - vzdálenost mezi zádovou opěrkou a předním okrajem sedáku Mezi předním okrajem sedačky a podkolenní jamkou by měl být prostor cca. 5 – 6 cm. Orientačně můžeme změřit pomocí 3 – 4 prstů.

ÚHEL SEDU je standardně doporučován tak, že přední výška (PVS) bude přibližně o 4 – 6 cm vyšší než zadní výška (ZVS)

VÝŠKA OPĚRKY ZAD (VOZ)

Nedoporučuje se, aby byla opěrka zad vyšší než spojnice lopatek s ohledem na pohodlí p
acienta (výjimkou jsou polohovací vozíky).

Reálnou výšku opěrky zad lze snížit použitím podsedáku.

VZDÁLENOST STUPAČEK (VS)

Stupačka by měla být nejméně  5 cm nad zemí, jinak hrozí při průjezdu nerovnostmi nebezpečí zadrhnutí  o zem. Stehna by neměla být ve vzduchu ani příliš stlačená (měla by volně ležet na sedáku).Délku stupaček lze u všech našich vozíků jednoduše nastavit.

NASTAVENÍ TĚŽÍŠTĚ (NT) – vzdálenost mezi středem zadního kola a zádovou opěrkou. Čím je tato vzdálenost menší. Tím je vozík stabilnější proti převrácení, ale o něco málo je stížená ovladatelnost a naopak. Tento údaj (možnost nastavení těžiště) je důležitý zejména pro pacienty po amputaci dolních končetin, kdy je nutno posunout osu kola až za osu zádové opěrky.


výběr invalidního vozíku

Google+
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz